Kimdir

Şenol Güneş Kimdir? Memleketi Neresi?

Şenol Güneş Kimdir? Memleketi Neresi?

Şenol Güneş Kimdir?

Şenol Güneş, 1 Haziran 1952 tarihinde Trabzon’da doğan Türk futbol antrenörü ve eski futbolcu olan bir isimdir. Futbolculuk kariyerinde uzun yıllar Trabzonspor’da forma giymiş ve takımıyla birçok başarı elde etmiştir. Özellikle 1976-1977 sezonunda UEFA Kupası’nı kazanan Trabzonspor’un kaptanlığını yapmıştır.

Futbolculuk kariyerinden sonra antrenörlük alanına geçiş yapan Şenol Güneş, 1996-2000 yılları arasında Türkiye Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapmış ve milli takımı 2000 Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale taşıyarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Şenol Güneş Nereli?

Şenol Güneş, Trabzon, Türkiye doğumludur.

Şenol Güneş Kimdir? Memleketi Neresi?

Şenol Güneş Kaç Yaşında?

Şenol Güneş, 1 Haziran 1952 doğumlu olup, şu an itibarıyla 71 yaşındadır.

Şenol Güneş’in Aldığı Eğitimler

Şenol Güneş, futbolculuk kariyeri öncesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde eğitim almıştır. Futbolculuk kariyerinden sonra teknik direktörlük yapmaya başlayan Şenol Güneş’in, antrenörlük konusunda özel bir eğitim aldığı bilinmemektedir. Ancak, uzun yıllar süren tecrübe ve saha deneyimiyle kendini geliştirmiş ve başarılı bir teknik direktör haline gelmiştir.

Şenol Güneş’in Başarıları

Futbolculuk kariyerinin ardından teknik direktörlük yapmaya başlayan Şenol Güneş, Trabzonspor, Süper Lig Millî Takımı ve Beşiktaş gibi önemli takımları çalıştırmıştır. 2002 FIFA Dünya Kupası’nda Türkiye Millî Futbol Takımı’nı üçüncülüğe taşıyan başarılı çalışmasıyla tanınmaktadır.

Bursaspor, Trabzonspor, Beşiktaş gibi Türkiye’nin önemli kulüplerinde de teknik direktörlük görevlerinde bulunan Şenol Güneş, 2019 yılında Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörlüğüne getirilmiştir. Milli takımı 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na taşıyarak başarılı bir performans sergilemiştir.

Şenol Güneş, Türk futbolunda önemli bir yer edinmiş, başarılı kariyeriyle tanınan ve saygı duyulan bir isimdir.

 

Yorum Yap