Yaşam Sağlık

Istakoz Nasıl Pişirilir? Istakozun Canlı Haşlanmasının Nedenleri ve Pratik Pişirme Önerileri

Istakoz Nasıl Pişirilir

Istakoz Nasıl Pişirilir? Istakozun Canlı Haşlanmasının Nedenleri ve Pratik Pişirme Önerileri

Dünyanın en seçkin ve lüks restoranlarında başrolde olan istakoz, değerli kabuklu deniz ürünlerinin vazgeçilmezidir. Farklı renk ve boyutlarda karşımıza çıkan istakoz genellikle restoranlarda canlı olarak saklanır ve canlıyken pişirilir. Peki, istakoz nasıl pişirilir ve canlı olarak neden haşlanır? Bu yazımızda tüm sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Istakoz, kabuklu deniz ürünlerinin en değerlilerinden biridir ve bu ününe yakın zamanda kavuşmuştur. 1800’lerde ucuz bir deniz canlısı olarak görülüp fakirlerin yiyeceği olarak bilinen istakoz, zamanla değeri yüksek bir ürün haline gelmiştir.

Istakoz Nasıl Pişirilir?

Istakoz, tüketilmeden önce mutlaka sıcak suda haşlanmalıdır. Ardından ızgarada veya fırında pişirilebilir. Kabuğundan çıkarılan istakoz eti, salata, mantı gibi çeşitli tariflerde kullanılabilir.

Istakoz Nasıl Haşlanır?

Istakoz, bol tuzlu su içinde haşlanmalıdır. Eğer mümkünse temiz deniz suyu bulabiliyorsanız, deniz suyunda haşlanan istakoz daha lezzetli olacaktır.

Istakoz Nasıl Pişirilir

Istakozun Haşlanma Süresi

Istakozun haşlanma süresi ağırlığına bağlı olarak değişir. Yaklaşık olarak 500 gram istakoz için 10 dakika, 750 gram istakoz için 13 dakika, 1 kilogramlık istakoz için 18 dakika, 2 kilogramlık istakoz ise yaklaşık yarım saatte haşlanır. Haşlandığında kabuğu siyahtan mercan kırmızısına döner. İstakozunuzu buharda da pişirebilirsiniz, ancak haşlama daha dengeli bir pişirme sağlar.

Istakozun Canlı Haşlanmasının Nedenleri

Istakoz, canlıyken soğuk suyun içinden alınarak kaynar suya atılır. Kısa bir süre sonra ölen ve acı çekmeyen istakoz, yukarıda belirtilen süre sonunda sudan çıkarılabilir. Eğer istakoz suya atılmadan önce ölmüşse, zararlı bir madde salgılayarak zehirlenmeye yol açabilir.

Istakoz Nasıl Ayıklanır?

Pişen istakozun kuyruğuna hafifçe bastırarak kırılır ve et kabuğun içinden çekilerek çıkarılır. Istakozun karnındaki etler ve kıskaçlardaki etler kabuk makası yardımıyla kesilerek çıkarılır.

Istakoz pişirme konusunda bu ipuçları ve püf noktalarıyla lezzetli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Deniz ürünleri severler için enfes bir seçenek olan istakoz, özenli bir şekilde hazırlandığında sofralarınızı şenlendirecektir.

Yorum Yap